Buk lesní

Fagus sylvatica


Fotogalerie
Řád: Fagales
Čeleď: Fagaceae (bukovité)

Anglicky: European beech, Common beech
Francouzsky: Hêtre européen, Hêtre commun
Německy: die Buche, die Rotbuche
Období kvetení
0 0 0 24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Statný strom s hladkým, přímým kmenem a vysoko postavenou korunou. Dorůstá 30–40 m a průměrů přes 1 m. Koruna mladších stromů je štíhlá, u starších značně široká. Až do vysokého stáří si udržuje hladkou stříbrošedou kůru. Pupeny jsou velmi štíhlé a úzké, přišpičatělé, delší než 2 cm. Střídavě postavené listy (5–10 cm dlouhé) jsou vejčité, celokrajné až oddáleně vlnitě zubaté, v mládí po obvodu jemně pýřité. Na líci jsou leskle zelené, na rubu bělavě chloupkaté. Řapík je krátký, chlupatý.

Květ

Kvete v dubnu a květnu současně s rašením listů. Samčí a samičí květy rostou odděleně na téže rostlině. Samčí květy jsou v kulovitých, převislých, dlouze stopkatých jehnědách. Jsou složeny z drobných kvítků s 6–20 tyčinkami a jsou žluté. Samičí rostou po dvou v červenavých, vzpřímených, šupinovitých číškách.
Velikost pylového zrna: 53–60 µm.

Plod

Plody jsou bukvice – trojboké, lesklé hnědé nažky. Jsou uzavřeny v ostnaté číšce, která dozrává v říjnu.

Výskyt

Je rozšířen v západní, střední a jižní Evropě. Dává přesnost provlhčeným půdám bohatým na živiny. Je citlivý k pozdním mrazům. U nás se vyskytuje od 300 do 1 000 m n. m.

Další informace

Bukvice dříve sloužily jako potrava v dobách nouze, neboť se z nich vyráběl olej a mouka. Po požití bukvic se však mohou objevit bolesti žaludku, zvracení a průjem, což pravděpodobně způsobuje kyselina šťavelová. Vylisovaný olej problémy nepůsobí. Výtažky z mladých listů mají význam v kosmetickém průmyslu, kde působí proti stárnutí kůže.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top