Bytel metlatý

Kochia scoparia


Fotogalerie
Řád:
Čeleď:

Anglicky: Burning bush, Fire bush, Summer cypress, Belvedere
Francouzsky: Kochia á balais
Německy: die Besen-Radmelde, die Sommerzypresse, das Besenkraut
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 27.28.29.0 0 0 

Znaky

Jednoletá bylina s větveným, nehlubokým kořenem. Lodyha 20–200 cm vysoká, silná, naspodu dřevnatějící, bohatě větvená, i s větvemi v mládí hustě kadeřavě chlupatá, později řídce chlupatá až lysá, oblá nebo mělce rýhovaná, někdy načervenalá. Listy čárkovitě až úzce podlouhlé, až 65 mm dlouhé, dlouze špičaté.

Květ

Kvete od července do září. Květy jsou oboupohlavné, na bázi s řídkým nebo hustým věnečkem chlupů, zřídka bez něj. Okvětí je většinou lysé.
Velikost pylového zrna: 25–35 µm.

Plod

Plodem je 2 mm dlouhá nažka černohnědé barvy.

Výskyt

Původní pravděpodobně od jihovýchodní Evropy přes jižní část bývalého SSSR a Sibiř až po Dálný Východ, dále v Malé Asii, Iránu, Pákistánu, Indii, Mongolsku, Číně a v Japonsku. Zavlečen byl do jižní a střední Evropy, severní a jižní Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. U nás se vyskytuje téměř na celém území. Obvyklý je na rumištích, skládkách odpadků, železničních náspech a kolejištích a jiných sušších ruderálních stanovištích.

Další informace

Bytel metlatý je proti suchu odolný intenzivně se šířící plevel. Některé jeho odrůdy jsou vysazovány do zahrádek jako okrasné rostliny. V Americe je pěstován jako krmná plodina pro ovce a skot v oblastech, kde nejsou dobré podmínky pro jiné krmné rostliny. Semena nachází využití v tradiční čínské medicíně při léčbě vysokého tlaku, aterosklerózy, obezitě, zánětech močového měchýře a při kožních problémech.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top