Cedr libanonský

Cedrus libani


málo významný alergen

Fotogalerie
Řád: Pinales
Čeleď: Pinaceae (borovicovité)

Anglicky: Lebanon cedar, Cedar of Lebanon
Francouzsky: Cèdre du Liban, Cèdre du mont Liban
Německy: die Libanon-Zeder
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 0 0 19.110.0 0 

Znaky

Strom vysoký 20–40 m s široce kuželovitou, později deštníkovitou korunou, s vrcholem ohnutým šikmo stranou. Obvod některých kmenů dosahuje až 3 m. Borka starších stromů je brázditá, šedohnědá. Jehlice vyrůstají ve větším počtu ve svazečcích podobně jako u modřínů. Jehlice jsou tuhé, tmavozelené, 1–4 cm dlouhé, špičaté.
Samčí a samičí šištice vyrůstají vzpřímeně na téže rostlině. Samičí šištice jsou soudkovité, 6–10 cm dlouhé, samčí jsou delší a štíhlejší. Kvetou na podzim. Mezi opylením a oplozením uplyne delší doba.

Květ

Samčí a samičí šištice vyrůstají vzpřímeně na téže rostlině. Samičí šištice jsou soudkovité, 6–10 cm dlouhé, samčí jsou delší a štíhlejší. Kvetou na podzim. Mezi opylením a oplozením uplyne delší doba.

Velikost pylového zrna: 70–100 µm

Plod

Šišky jsou vzpřímené, krátce stopkaté, soudkovité. Semena jsou trojhranná a mají 25 mm dlouhé blanité křídlo. Dozrávají až druhým nebo třetím rokem.

Výskyt

Domovem je Libanon, Sýrie a Turecko. Rozšířil se i na Kypr. Cedry byly v minulosti pro své dřevo hojně káceny a dnes je jejich výskyt omezen pouze na několik málo lokalit. Jako okrasná rostlina je pěstován také ve střední a západní Evropě. Do České republiky byl dovezen v roce 1812. Cedr vyžaduje slunné stanoviště s mírnou zimou. Roste v nadmořských výškách 1 000–2 000 m.

Další informace

Ve vhodných podmínkách se cedry dožívají vysokého stáří přes 2 000 let. Dřevo cedru patří k nejcennějším dřevům. Je pevné a trvanlivé. Již odpradávna bylo oblíbené jako stavební materiál a používáno pro stavbu lodí, chrámů, a paláců. Vybudován z něho byl údajně i Šalamounův chrám v Jeruzalémě. Egypťané používali cedrový olej k balzamování. Celá rostlina i dřevo příjemně voní. Olej z cedru lze vtírat na prsou při zánětech dýchacích cest. Aplikovat ho lze i při podrážděné pokožce. Cedr je národní strom Libanonu.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top