Černohořčice setá

Brassica nigra


(Brukev černá)

Fotogalerie
Řád: Brassicales
Čeleď: Brassicaceae (brukvovité)

Anglicky: Black mustard
Francouzsky: Moutarde noire
Německy: der Schwarze Senf
Období kvetení
0 0 0 0 25.26.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Jednoletá rostlina. Dorůstá výšky až 1 metru. Lodyha je rozvětvená na prutovité větve. Střídavé listy jsou dlouze řapíkaté, lyrovitě peřenoklané, hustě zubaté.

Květ

Kvete v květnu a červnu. Květy jsou oboupohlavné. Květenství tvoří bezlisté hrozny. Žlutozelené kališní lístky jsou uspořádány ve dvou kruzích, živě žluté korunní lístky se nacházejí v jednom kruhu.
Velikost pylového zrna: 34–38 µm

Plod

Plodem je čtyřhranná šešule.

Výskyt

Původním areálem je Středozemí. Nyní je zavlečena téměř do všech zemí Evropy kromě severských oblastí. Adventivně v Africe, Asii, Americe i Austrálii. U nás se šíří místy kolem větších řek, zejména kolem Dyje a Moravy.

Další informace

Používala se jako mazání nebo náplast, a to při revmatických bolestech a ischiasu. Hořčičné silice účinkují jako cholagogum (látka zvyšující vylučování žluči) a mají antibakteriální účinky. Příznivě ovlivňuje srdeční činnost, zvyšuje krevní tlak, rozšiřuje cévy, způsobuje pokles trombocytů a zvyšuje fibrinolýzu (proces rozpouštění krevní sraženiny trombu). Ze semen, která obsahují až 30 % mastného oleje, se vyrábí stolní hořčice. K výrobě ostřejších druhů se používají semena černohořčice, jemnější druhy se vyrábějí se semen hořčice bílé.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top