Chrastice rákosovitá

Phalaris arundinacea


Reed canary grass

Fotogalerie
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)

Anglicky: Reed canary grass
Francouzsky: Baldingère faux-roseau
Německy: das Rohrglanzgras
Období kvetení
0 0 0 0 0 26.27.0 0 0 0 0 

Znaky

Vytrvalá, statná, sivozelená, 50–200 cm vysoká, rákosu podobná tráva s dlouhým plazivým oddenkem. Listy jsou pochvaté, pochvy bělomázdřitě chlupaté, jazýčky 2–16 mm dlouhé, tupé. Čepele lysé, tuhé, 10–35 mm dlouhé, až 2 cm široké, drsné.

Květ

Pluchatá, lesklá obilka žlutohnědé až hnědé barvy.

Plod

Oblastí původního výskytu je Evropa, mírný pás Asie, Severní Amerika a severní Afrika. Zavlečena byla také do jižní Afriky, tropické Asie, Střední a Jižní Ameriky, do Austrálie a na Nový Zéland. U nás se běžně vyskytuje od nížin do hor. Velmi hojně roste na březích vod, podmáčených loukách a v lužních lesích. Většinou se vyskytuje v souvislých v porostech.

Výskyt

Chrastice rákosovitá obsahuje halucinogenní DMT (dimethyltriptamin), který způsobuje krátkodobé intoxikace projevující se vizuálními halucinacemi, záškuby svalstva, mírnými křečemi, omezením svalové koordinace, případně nevolností a neklidným spánkem. Chrastice v současnosti nachází také energetické využití, především při přímém spalování. V některých státech, např. v Americe, je využívána jako krmná rostlina i přesto, že je hůře stravitelná. Její výhoda spočívá v rychlém přírůstku. V zahradnictví se používají okrasné kultivary. Společně s rákosem je vysazována do kořenových čističek odpadních vod.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top