Dub zimní

Quercus petraea


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Fagales
Čeleď: Fagaceae (bukovité)

Anglicky: Sessile oak, Durmast oak
Francouzsky: Chêne rouvre, Chêne sessile
Německy: die Traubeneiche, die Wintereiche
Období kvetení
0 0 0 14.25.16.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Opadavý, velmi statný strom, dorůstající výšky přes 35 m. Koruna značně klenutá, kmen přímý. Větve jsou přímé a příkře vystoupavé. Do středního stáří udržuje hladkou kůru, později má mělce popraskanou černošedou borku. Pupeny jsou protáhlejší a špičatější než u dubu letního. Listy 8–12 cm dlouhé a asi 5 cm široké, střídavě postavené, obvejčité, mělce laločnaté, poměrně pravidelné. Na rozdíl od listů dubu letního se jejich čepel k řapíku, který je 1–3 cm dlouhý, klínovitě zužuje.

Květ

Kvete současně s rašením listů, od dubna do června. Samčí a samičí květy rostou odděleně na téže rostlině. Samčí jsou ve žlutozelených, převislých jehnědách, samičí jsou nenápadné.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plody jsou žaludy, rostoucí po 2–6 pohromadě, k větévkám přisedlé nebo velmi krátce stopkaté. Žaludy jsou zpravidla menší než u dubu letního. Dozrávají v prvním roce v září a říjnu.

Výskyt

Je rozšířen téměř po celé Evropě. Vyskytuje se v Severní Americe a ve východní Asii. U nás je dřevinou pahorkatin a vrchovin (600–700 m n. m.). Má menší nároky na úrodnost a vlhkost půdy než dub letní.

Další informace

V léčitelství se používá kůra stromu, která má svíravé protikrvácivé a protizánětlivé účinky. Koupele nebo obklady se užívají proti kožním chorobám, křečovým žílám a hemoroidům. Čaj z dubové kůry se pije při průjmech.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top