Habr obecný

Carpinus betulus


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Fagales
Čeleď: Betulaceae (břízovité)

Anglicky: European hornbeam, Common hornbeam
Francouzsky: Charme commun
Německy: die Hainbuche, die Weißbuche
Období kvetení
0 0 0 14.15.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Statný listnatý strom dorůstající výšky až 30 m. Obvykle je už nízko nad zemí vidličnatě rozčleněný do silnějších větví. Kůra je až do vysokého věku zelenošedá a hladká s charakteristickou kresbou tmavších pruhů na světle šedém podkladu. Pupeny jsou dvouřadé, štíhlé, přišpičatělé, s mírně odstávajícími zelenohnědými šupinami. Listy jsou 4–10 cm dlouhé, střídavě postavené, podlouhle oválné, špičaté, ostře zubaté, jednotlivé zuby jsou velmi malé.

Květ

Kvete v dubnu a květnu. Samčí a samičí květy se rodí odděleně na téže rostlině. Samčí jehnědy jsou žlutavé, 3–5 cm dlouhé, válcovité, převislé. Samičí jsou menší, přímé a vyrůstají na konci letošních větévek.
Velikost pylového zrna: 25–32 µm

Plod

Plody jsou vejčité oříšky s třílaločnými listeny. Uloženy jsou v chomáčcích. Vytvářejí klasovitá plodenství. Zelené listeny se barví do žlutohněda.

Výskyt

Roste v západní, střední a jižní Evropě. Původní areál je Kavkaz, Asie od Turecka po Írán, dále Severní i Střední Amerika. Dřevina nížin a pahorkatin (500–600 m n. m.), polostinná až stinná, středně náročná na vlhkost a úrodnost půdy.

Další informace

Listové obaly plodů se dříve používaly jako močopudný prostředek k vyčištění krve a proti ledvinovým kamenům. Kůra sloužila k barvení vlny. V dnešní době se habr pro léčivé účinky nesbírá. Dřevo habru má velkou mechanickou pevnost a je vhodné pro výrobu různých předmětů (hoblíky, násady, součásti mechaniky klávesových nástrojů). Úspěšně snáší seřezání, a proto je používán do živých plotů

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top