Heřmánek pravý

Matricaria chamomilla


Fotogalerie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Anglicky: Chamomile, Camomile
Francouzsky: Camomille sauvage, Matricaire camomille
Německy: die Echte Kamille
Období kvetení
0 0 0 0 15.26.27.28.29.110.0 0 

Znaky

Jednoletá až dvouletá, příjemně aromatická bylina s vřetenovým kořenem. Rostlina dosahuje výše až 60 cm. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, pouze v horní části nebo již od báze větvená, lysá nebo pod úbory řídce chlupatá, řídce olistěná. Listy střídavé, přisedlé, 3–7 cm dlouhé, dvakrát až třikrát zpeřeně dělené v čárkovité úkrojky.

Květ

Kvete v květnu až říjnu. Květní úbor tvoří zákrov, květní lůžko, terč a paprsek. Zákrov je složen z tupých, blanitě vroubených listenů. Květní terč sestává ze žlutých trubkovitých květů, které jsou obklopeny paprsčitě uspořádanými, bílými jazykovitými květy, které nejprve odstávají od terče skoro vodorovně, později se ohýbají dolů. Lůžko úboru je kuželovitě vyklenuté a duté, čímž se liší od podobných příbuzných druhů. Mezi květy nejsou plevky.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.

Plod

Plody jsou drobné žebernaté nažky bez chmýru

Výskyt

Roste téměř v celé Evropě kromě nejsevernějších oblastí. Dále roste v mírném pásu Asie. Zavlečen byl také do Severní i Jižní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. V České republice je hojně rozšířen v územích s převažujícími písčitými a mírně kyselými nevápnitými horninami.

Další informace

Velmi dlouho známá a jedna z nejpopulárnějších léčivých bylin. Heřmánek je běžně používán ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu a lidovém léčitelství. Sbírají se úbory pro vysoký obsah chamazulénové silice a dalších látek. Používá se vnitřně i zevně jako čaj, kloktadlo, k obkladům, koupelím apod. Působí proti zánětům, nadýmání, podporuje pocení a má protikřečové a uklidňující účinky. Při sběru se nesmí zaměnit za různé druhy rmenu, které se vyznačují tím, že mají květní lůžko plné a mezi trubkovitými květy jsou bezbarvé nebo nahnědlé plevky.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top