Hlošina úzkolistá

Elaeagnus angustifolia


(česká oliva), málo významný alergen

Fotogalerie
Řád: Rosales
Čeleď: Elaeagnaceae (hlošinovité)

Anglicky: Russian olive, Silver berry, Oleaster
Francouzsky: Olivier de Bohême, Arbre d’argent
Německy: die Schmalblättrige Ölweide
Období kvetení
0 0 0 0 25.26.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Strom nebo keř dosahující výšky až 12 m. Listy jsou střídavé, celokrajné, šedostříbřitě zelené, kopinaté, protáhlé, až 7,5 cm dlouhé, pokryté šupinovitými chlupy. Rostou na stříbrných, často ostnatých větévkách. Trny jsou 3 cm dlouhé. Kůra je červenohnědá, hrubá a trhá se.

Květ

Květy jsou oboupohlavné nebo jen samčí, vyrůstají v úžlabí listů, jsou malé (1 cm), nálevkovité, silně vonné, vně žluté, uvnitř stříbřité. Rostou jednotlivě nebo po 2–3 od května do června.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plody jsou stříbřité, oválné, 1 cm dlouhé nepravé peckovice. Jsou jedlé a sladké.

Výskyt

Přirozený areál hlošiny úzkolisté zasahuje od středozemní oblasti přes Střední Asii až po Čínu a Himaláje. Dovezena byla i do Severní a Jižní Ameriky. Je to velice odolná dřevina nejen k suchu, ale i k nízkým teplotám a k imisím a je tolerantní k obsahu solí v půdě. Setkat se s ní u nás můžeme podél vodních toků či v městských výsadbách.

Další informace

V lidovém léčitelství je celkem opomíjenou rostlinou. Působí jako prostředek uvolňující hleny. Plody jsou zdravé a výživné. Obsahují bílkoviny, glukózu, vitamín C a minerální látky. Lze z nich připravovat marmelády, kompoty či likéry. Dříve se ze sušených plodů připravovala mouka a v sušené podobě se hodily na dlouhé cesty. Dřevo se používalo k výrobě hudebních nástrojů a nářadí.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top