Jabloň domácí

Malus domestica


Fotogalerie
Řád: Rosales
Čeleď: Rosaceae (růžovité)

Anglicky: Apple tree
Francouzsky: Pommier domestique, Pommier commun
Německy: der Kulturapfel
Období kvetení
0 0 0 14.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Strom, který má podle odrůdy a řezu různý tvar a výšku až do 15 m. Kůra stromu je šedá. Listy jsou celistvé, řapíkaté, vejčité, po okraji pilovité, 6–12 cm dlouhé, na líci lysé, na rubu hustě plstnaté.

Květ

Kvete v dubnu až květnu. Květy jsou až 5 cm široké, bílé s vnějším červenavým nádechem, s 5 korunními lístky a 15–20 tyčinkami. Jabloň je cizosprašný strom. K opylení je nutný pyl z jiné odrůdy.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm

Plod

Plodem je kulovitá malvice (jablko) o průměru alespoň 5 cm, s 5–10 semeny. Podle odrůdy mají plody různý tvar a zbarvení od zelené až po tmavě červenou.

Výskyt

Již v dobách antiky byly pěstovány první odrůdy jabloní. Za vlády Karla Velikého začal i u nás velký rozvoj v pěstování většího počtu odrůd. V současnosti jsou v mírném pásmu celého světa vysazovány tisíce kultivarů. Jabloně vyžadují na živiny bohatou, humózní půdu na slunném stanovišti. Stromy je vhodné pravidelně prořezávat. Odrůdy lze štěpovat na různé odnože.

Další informace

Ačkoliv bylináři běžně nezařazují jabloň mezi léčivé rostliny, prospěšnost plodů pro zdraví je nesporná. Jablka obsahují řadu důležitých látek: kyseliny, cukry, vlákninu, pektin, vitamíny (provitamín A, B, vitamín C, E, kyselina listová) a minerální látky (draslík, železo). Jablka oboustranně regulují trávení – pomáhají pří zácpě i při průjmu, dále léčí žaludeční katary, posilují nervovou soustavu, pomáhají při bolestech hlavy, odstraňují nespavost a únavu a jsou vhodná jako prevence proti onemocnění žlučníku. Vláknina z jablek přispívá ke snižování krevního tlaku. Jablka jsou rovněž doporučována i nemocným cukrovkou.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top