Jasan ztepilý

Fraxinus excelsior


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Lamiales
Čeleď: Oleaceae (olivovníkovité)

Anglicky: Common ash, European ash
Francouzsky: Frêne élevé, Frêne commun
Německy: die Gemeine Esche, die Gewöhnliche Esche
Období kvetení
0 0 0 24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Jasany jsou mohutné, 30–40 m vysoké stromy s širokou korunou. Jsou to pozdě rašící dřeviny s oblými větévkami a s nápadně černě sametovými zimními pupeny. Listy jsou lichozpeřené, až 30 cm dlouhé, s 9–13 protáhle vejčitými až kopinatými lístečky (až 10 cm dlouhé), ke špičce zúžené. Jsou vstřícné a opadavé, ostře zubaté.

Květ

Kvete v dubnu a květnu. Květy mohou být jednopohlavné nebo oboupohlavné, na téže rostlině nebo na oddělených rostlinách. Květy jsou malinké, purpurové, bez korunních lístků, kvetou z téměř černých pupenů zpravidla před vyrašením lístků.
Velikost pylového zrna: 28–30 µm

Plod

Plode mjsou křídlaté nažky, až 4 cm dlouhé, v převislých chomáčích. Jsou zelené, vytvářejí se brzy po oplození, ale zůstávají na stromě až do podzimu, uzrávají do světle hnědé barvy.

Výskyt

Rozšířen v lužních lesích a zalesněných roklinách s hojným porostem bylin, většinou na svěžích, vlhkých půdách bohatých na živiny. Běžný v celé Evropě a hojně vysazován jako okrasný strom. Vyskytuje se i v Severní Americe a Kanadě. V České republice se přirozeně vyskytuje v suťových lesích, dále je vysazován v parcích.

Další informace

Listy obsahují cukry, silice, flavonový glykosid a další látky. V nálevu se používají jako močopudná a projímavá droga, při chorobách ledvin a při revmatismu.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top