Ječmen obecný

Hordeum vulgare


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Poales
Čeleď: Poales

Anglicky: Common barley
Francouzsky: L'orge commune
Německy: die Gerste
Období kvetení
0 0 0 0 25.26.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Jednoletá nebo přezimující tráva s přímým, na bázi nevětveným nebo jen málo větveným stéblem. Listové pochvy jsou úzce přilehlé, na přechodu v čepel s velkými, srpovitými, lysými oušky, jazýčky jsou zatupělé, krátké, čepele jsou ploché, zašpičatělé, zplihle svěšené.

Květ

Kvete od května do června. Vřeteno lichoklasu je na uzlinách hustě krátce chlupaté, nečlánkované a za zralosti nerozpadavé (obilniny). Na každém článku vřetena klasu jsou tři 1květé přisedlé klásky. Plevy jsou stejně dlouhé jako klásky, úzce kopinaté, pluchy prostředních klásků mají 6–12 cm dlouhou osinu. Lichoklas je čtyřřadý nebo šestiřadý.
Velikost pylového zrna: 54–55 µm

Plod

Obilky jsou pluchaté, kosočtverečné, na obou koncích zploštělé, s rýhou.

Výskyt

Celosvětově rozšířená obilnina. Severní hranice pěstování ječmene sahá až za polární kruh (Norsko, Sibiř).

Další informace

Ječmen se používá ke krmným účelům a výrobě sladu. V ječmeni jsou přítomny i vitamíny skupiny B a E. Z ječmene se připravuje náhražka kávy – melta. Ječmen je, stejně jako ostatní obilniny, často napadán mikroskopickými vláknitými houbami, které produkují mykotoxiny. Tyto látky představují významné zdravotní riziko pro člověka i hospodářská zvířata. K nadměrné tvorbě mykotoxinů může docházet v závislosti na několika faktorech (klimatické podmínky, způsob pěstování, odrůdy plodin). Jejich výskytu nelze vždy zabránit, lze však pečlivě monitorovat jejich množství.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top