Jilm drsný

Ulmus glabra


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Rosales
Čeleď: Ulmaceae (jilmovité)

Anglicky: Scotch elm, Wych elm
Francouzsky: L'Orme blanc, Orme de montagne
Německy: die Bergulme
Období kvetení
0 0 0 24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Jilm drsný je dřevina vysoká až 40 m s vysoko nasazenou korunou. Má silný kmen, který se do výšky jen málo zužuje. Mladé větvičky jsou červenohnědé, chlupaté. Měkké listy jsou střídavé a opadavé, asymetrické, 9–15 cm velké, s mnoha páry postranních žilek. Na obvodu jsou zubaté, často u špičky trojlaločnaté.

Květ

Kvete v dubnu a květnu. Květy jsou ve svazečcích přisedlé, rozvíjejí se dříve než listy. Jsou oboupohlavné, se 4–6 lístky okvětí a s 5–6 tyčinkami.
Velikost pylového zrna: 25–35 µm.

Plod

Plodem jsou nažky, které mají blanitá křídla a dozrávají velmi brzy (v červnu). Semenné pouzdro je zhruba uprostřed lemu nebo vzdáleno asi o dvě délky semene od předního okraje lemu.

Výskyt

Roste hojně téměř v celé Evropě s rozšířením až do západní Asie. Nachází se ve stinných suťových lesích pahorkatin a podhorských oblastí, kde vystupuje do výšky 1 300 m n. m. V nížinách se vyskytuje vzácněji.

Další informace

Kůra obsahuje spektrum vitaminů a minerálů: vitamíny skupiny B, vitamín A, K, stopy vitamínů E, selen a hořčík. Odvar z kůry jilmů se používá při průjmu a popraskání kůže, při poruchách trávení, dyspeptických potížích nebo při překyselení žaludku, zevně při ekzémech a alergických kožních onemocněních, hnisavých kožních zánětech nebo na hemoroidy, ve formě kloktadla při zánětech dutiny ústní a hrtanu.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top