Jírovec maďal

Aesculus hippocastanum


málo významný alergen

Fotogalerie
Řád: Sapindales
Čeleď: Sapindaceae (mýdelníkovité)

Anglicky: Horse chestnut
Francouzsky: Marronnier d'Inde, Châtaignier de chevaux
Německy: die Gewöhnliche Rosskastanie
Období kvetení
0 0 0 14.25.16.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Velmi statný strom vysoký 30 m s hustou, široce vejčitou korunou. Kůra je zpočátku hladká, šedohnědá, ve středním věku černošedá. Větve v dolní části koruny jsou silné, odstávající. Pupeny vejčitě kuželovité, lepkavé, až 3 cm dlouhé a 1,5 cm tlusté. Listy velké (asi 25 cm), vstřícně postavené, dlanitě složené z 5 až 7 lístků.

Květ

Kvete od dubna do června. Oboupohlavné květy rostou ve velkých, vzpřímených, až 30 cm dlouhých hroznovitých latách na konci větví. Květy jsou souměrné, 4- až 5četné, skládají se z kalichu a bíle zbarvených, červeně a žlutě tečkovaných korunních plátků. Mají 7 tyčinek.
Velikost pylového zrna: 25–35 µm.

Plod

Plodem je zelenohnědá, ostnatá tobolka, obsahující semena (kaštany) po 1 až 3 kusech, která dozrávají v září a říjnu.

Výskyt

Vyskytuje se prakticky po celém světě. Přirozeně roste na Balkáně, výsadbou rozšířen po střední a jihovýchodní Evropě, roste i v Severní Americe. Pěstuje se v Číně a Japonsku. Je náročný na vlhkost a úrodnost půdy. V Čechách je hojně rozšířený v parcích, zahradách a alejích. V posledních letech je napadán klíněnkou jírovcovou.

Další informace

Aktivní látky získané z plodů kaštanu v podobě extraktu působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků, používají se při chronické žilní nedostatečnosti, při léčbě křehkých vlásečnic, urychlují vstřebávání krevních podlitin a modřin, vypínají pleť a působí na pokožku jako tonikum.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top