Kopretina bílá

Leucanthemum vulgare


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Anglicky: Ox-eye daisy
Francouzsky: Marguerite, Marguerite commune
Německy: die Magerwiesen-Margerite, die Wiesen-Wucherblume
Období kvetení
0 0 0 0 15.26.27.28.29.110.0 0 

Znaky

Krátce vytrvalá (dvouletá až čtyřletá) bylina dorůstající 20–70 cm. Lodyha je vzpřímená nebo vystoupavá, jednoduchá nebo řídce větvená, lysá nebo hustě chlupatá s dlouhými plazivými oddenky a vláknitými kořeny. Spodní listy jsou řapíkaté, protáhle kopinaté nebo lopatkovité, na okraji vroubkované až zubaté, horní listy jsou přisedlé nebo napůl objímají stonek, jsou čárkovitě kopinaté s pilovitým okrajem, ke špičce se zmenšují.

Květ

Kvete v květnu až říjnu. Květní úbory jsou 4–6 cm široké. Vyrůstají na konci lodyhy obvykle jednotlivě nebo v řídkém chocholíku. Na spodní straně se nachází kopinaté, střechovitě se překrývající zákrovní listeny s černým okrajem. Okrajové květy jsou jazykovité, bílé, samičí. Obklopují květní terč, který sestává z trubkovitých, oboupohlavných květů žluté barvy.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plody jsou hnědé nažky.

Výskyt

Hojně se vyskytuje téměř v celé Evropě (západní, střední a jihovýchodní Evropa). Na východ pokračuje oblast výskytu až po Ural. Setkat se s ní můžeme také v Severní, Střední i Jižní Americe. Zavlečena byla i do Austrálie a na Nový Zéland. V České republice roste především v teplejších oblastech. Hojná na loukách, stráních a pastvinách od nížin až do hor.

Další informace

V lidovém léčitelství se z kopretiny bílé připravovaly sirupy nebo esence, které se používaly k léčbě katarů. V zahradnictví je využívána řada okrasných kultivarů, které jsou ale většinou vyšlechtěny z jiných odrůd, než je zde uváděná kopretina bílá.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top