Laskavec ohnutý

Amaranthus retroflexus


významný alergen, v ČR není sledován

Fotogalerie
Řád: Caryophyllales
Čeleď: Amaranthaceae (laskavcovité)

Anglicky: Red-root pigweed, Red-root amaranth
Francouzsky: L'amarante réfléchie
Německy: der Zurückgebogene Amarant, der Zurückgekrümmter Fuchsschwanz
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 17.28.19.110.0 0 

Znaky

Jednoletá bylina dorůstající výšky až 2 m. Kořen je kulovitý a může zasahovat do hloubky 2 m. Lodyha je přímá, většinou větvená, rozbrázděná, hustě chlupatá, světle zelená, někdy až slabě načervenalá. Listy jsou řapíkaté, kosníkové až vejčité, na konci tupé až zašpičatělé, spodní strana listu je chlupatá, okraj listu může být zvlněný.

Květ

Jednopohlavné květy objevující se v červenci až říjnu na téže rostlině, jsou malé, uspořádané do krátkých zelených až načervenalých lichoklasů. Listence jsou tuhé a pichlavé.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.

Plod

Plodem je elipsoidní tobolka otevírající se víčkem. Semena jsou lesklá, hnědá až černá, o velikosti 1 mm.

Výskyt

Pochází ze Severní Ameriky. Postupně se rozšířil téměř do celého světa. V České republice se vyskytuje v teplejších oblastech od nížin po pahorkatiny na sušších ruderálních stanovištích, rumištích, skládkách, zahradách, polích (především okopaniny), podél cest, nádraží a břehů řek.

Další informace

U nás představuje plevel schopný rychlého šíření. V některých zemích jsou různé druhy laskavců oblíbenou potravou vzhledem ke svému nutričnímu obsahu. Laskavec je kunzumován tepelně upravený i v syrovém stavu, kdy se hodí například pro přípravu salátů. Semena slouží k výrobě mouky, která je vhodná pro lidi s alergií na lepek. Rostlina slouží také jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top