Lípa srdčitá

Tilia cordata


málo významný alergen

Fotogalerie
Řád: Malvales
Čeleď: Malvaceae (slézovité)

Anglicky: Small-leaved lime, Small-leaved linden
Francouzsky: Tilleul à petites feuilles
Německy: die Winter-Linde, die Berg-Linde
Období kvetení
0 0 0 0 0 16.17.0 0 0 0 0 

Znaky

Většinou velmi statný, opadavý strom dorůstající výšky 25–35 m. V porostu vytváří dlouhý, rovný kmen s vysoko nasazenou korunou, ve volnu krátký kmen a širokou korunu. Dožívá se 500–700 let. Letorosty jsou nejčastěji zprohýbané, zelenohnědé, často načervenalé, lysé. Pupeny jsou střídavě dvouřadé, vejčité, tupé. Listy střídavě postavené, okrouhle srdčité, pilovité, až 7,5 cm dlouhé, s velmi krátkou, štíhlou, avšak zřetelnou špičkou.

Květ

Kvete v červnu a červenci. Květy jsou oboupohlavné, rostou po 5–7 v mírně převislých květenstvích nebo všestranně odstávají. Květy jsou vonné, žlutavě bílé, 5četné, mají mnoho tyčinek, pestík se sloupkovitou čnělkou a hlavatou bliznou.
Velikost pylového zrna: 34–42 µm

Plod

Plody jsou kulovité oříšky na dlouhých stopkách – jen asi 6 mm velké, vejčitě kulovité, hladké, hnědé. Dozrávají v září.

Výskyt

Téměř po celé Evropě. Je to náš národní strom rostoucí v nížinách až pahorkatinách (500–600 m n. m.). Lípa je často vysazována v parcích a podél cest do stromořadí.

Další informace

Květ lípy je velice oblíbený při všech nemocech z nachlazení (rýma, kašel, záněty průdušek, angína, chřipka) neboť podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Má také slabé protizánětlivé a močopudné účinky, uvolňuje křeče a podporuje chuť k jídlu.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top