Meruňka obecná

Armeniaca vulgaris, Prunus armeniaca


málo významný alergen

Fotogalerie
Řád: Rosales
Čeleď: Rosaceae (růžovité)

Anglicky: Apricot tree
Francouzsky: Abricotier, Abricotier commun
Německy: die Aprikose
Období kvetení
0 0 13.14.0 0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Meruňka obecná je až 6 m vysoký strom s polokulovitou korunou. Má opadavé, řapíkaté, lysé listy s jednoduchými, okrouhle vejčitými, na okraji vroubkovaně zubatými čepelemi.

Květ

Květy rostou většinou jednotlivě, jsou krátce stopkaté, 2,5 cm široké, bílé nebo bledě růžové, s pěti korunními lístky. Rozvíjejí se na začátku jara (březen, duben) ještě před rašením listů.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm

Plod

Plodem je jedlá kulatá peckovice o průměru 4–7 cm. Plody jsou dužnaté, žlutě oranžové až načervenalé, krátce plstnaté, s postranní brázdou.

Výskyt

Pochází ze severní Číny. Zdomácněla v částech Evropy a hojně se pěstuje pro své jedlé plody v oblastech s mírnou zimou. Je velice citlivá k jarním mrazům. Její výskyt často odpovídá místům, ve kterých se pěstuje vinná réva. U nás jsou nejlepší meruňkové polohy na jižní Moravě. Je rostlinou velmi náročnou na stanoviště. Vyžaduje propustné, písčitohlinité půdy.

Další informace

Používanou částí jsou především plody, které se konzumují čerstvé, suší se nebo se dále zpracovávají (džemy, marmelády, džusy, zavařeniny, kompoty, pálenky, likéry, atd.). Dužina plodů obsahuje především cukry, organické kyseliny, vitamín A a C, vitamíny skupiny B, minerální látky a další. Čerstvé plody povzbuzují chuť k jídlu, blahodárně působí na srdeční systém, na činnost jater a na zrak. Zvláčňují pleť, snižují krevní tlak a působí protirevmaticky. List meruňky lze přidávat do koupelí ošetřujících hemoroidy. Semena obsahují glykosid amygdalin, z něhož se enzymatickým štěpením uvolňuje jedovatý kyanovodík. Je tedy třeba opatrnosti při jejich konzumaci. Některé zdroje uvádí, že již jen pár semen může způsobit vážné zdravotní problémy. Naproti tomu jsou dnes zmiňovány i možné léčivé účinky semen, právě díky přítomnosti zmiňované látky.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top