Modřín opadavý

Larix decidua


nevýznamný alergen

Fotogalerie
Řád: Pinales
Čeleď: Pinaceae (borovicovité)

Anglicky: European larch
Francouzsky: Le Mélèze d'Europe, Mélèze commun
Německy: die Europäische Lärche
Období kvetení
0 0 0 14.15.16.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Opadavý jehličnatý strom vysoký až 40 m s kuželovitou korunou. Kmen pokrývá šedá, poté červenohnědá, zbrázděná a šupinatá kůra. Jehlice jsou čárkovité a měkké, až 4 cm dlouhé, rostou ve svazečcích po 15 až 50 na brachyblastech. Jsou světle zelené, na podzim se před opadem zbarvují žlutě.

Květ

Samčí květy jsou vejčitě kulovité, žluté a převislé, samičí jsou vzpřímené a karmínově červené. Objevují se v oddělených chomáčcích na téže rostlině od dubna do června.
Velikost pylového zrna: 51–100 µm.

Plod

Vejčitá, hnědá, vzpřímená šiška, asi 4 cm dlouhá.

Výskyt

Místem jeho přirozeného výskytu jsou Alpy a Karpaty, ostrůvkovitě také Polsko. U nás je původní pouze na východ od Hrubého Jeseníku. Ostatní místa výskytu představují nepůvodní výsadby. Modříny dávají přednost světlým, slunným stanovištím s čerstvou půdou. Nevyhovují mu vysychavé nebo naopak zamokřené půdy.

Další informace

Dřevo modřínu je pevné a pružné a hodí se pro výrobu nábytku a také jako stavební dřevo. Dříve sloužilo pro výrobu beden a kol. Modřín je pěstován také jako okrasný strom v parcích a zahradách. V léčitelství se používá nejčastěji balzám získaný z pryskyřice (modřínový terpentýn), ale i kůra, dřevo a větvičky. Balzám i větvičky se užívají k inhalaci při zánětu horních cest dýchacích a průdušek. Odvar ze dřeva může posloužit jako koupel při revmatických potížích. Jehlice jsou vhodné pro výrobu mastí pro léčení kožních onemocnění.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top