Olše lepkavá

Alnus glutinosa


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Fagales
Čeleď: Betulaceae (břízovité)

Anglicky: European alder, Black alder
Francouzsky: Aulne glutineux, Aune noir
Německy: die Schwarz-Erle
Období kvetení
0 0 13.14.0 0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Dorůstá výšek 25–35 m. Koruna je vysoko nasazena s tenkými větvemi. Kůra je v mládí zelenočerná, ve stáří destičkově rozpukaná, šupinovitá, šedohnědá. Pupeny jsou střídavé, vejčitě kyjovité, stopkaté. Listy střídavě postavené, obvejčité, až 10 cm dlouhé, dvakrát nepravidelně pilovité, v mládí lepkavé.

Květ

Kvete v březnu a dubnu. Jednopohlavné květy rostou odděleně na téže rostlině. Prašné jehnědy jsou dlouhé, převislé. Pestíkové jsou vzpřímené, šiškovité.
Velikost pylového zrna: 26–28 µm.

Plod

Plody jsou hnědé, oválné, 2 cm dlouhé, úzce křídlaté nažky v nerozpadavých šišticovitých plodenstvích. Dozrávají v říjnu.

Výskyt

Je rozšířena po celé Evropě, zasahuje přes Skandinávii daleko na Sibiř a Kavkaz. Roste i v jižní a severní Africe. V Americe zasahuje na jih až do Argentiny, dále se vyskytuje v Austrálii. U nás je dřevinou nížin a pahorkatin (700 m n. m.). Preferuje vlhké půdy, břehy potoků apod.

Další informace

Olše obsahuje antrachinony, třísloviny, flavonoidy, fytosterony, fenoly, triterpenové sloučeniny a řadu dalších látek. Odvar se v léčitelství používá k zastavení krvácení z nosu, pokud jím nos proplachujeme. Zanícenou pokožku, spáleniny či bércové vředy hojí i čerstvé podrcené a přiložené listy.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top