Ořešák královský

Juglans regia


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Fagales
Čeleď: Juglandaceae (ořešákovité)

Anglicky: Walnut
Francouzsky: Noyer
Německy: die Echte Walnuss
Období kvetení
0 0 0 14.25.16.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Ořešák královský je strom dorůstající 10–30 m, s průběžnou nebo vidličnatou korunou a hladkou kůrou. Je to jediný ořešák, který má v lichozpeřených listech celokrajné lístky. Listy tvoří 5–9 lysých lístečků s krátkou špičkou, jsou až 15 cm dlouhé, konečný lísteček je nejdelší. Když se rozmělní, jsou aromatické.

Květ

Kvete od konce jara do začátku léta. Samčí a samičí květy vyrůstají odděleně na téže rostlině. Samčí květy s třemi okvětními lístky a s mnoha tyčinkami vyrůstají v typických jehnědách a jsou žlutozelené. Z přisedlých samičích 2četných květů se vyvíjí plod – oříšek.
Velikost pylového zrna: 40–43 µm.

Plod

Plodem jsou jedlé ořechy, obalené dužnatou zelenou číškou. Tvrdá skořápka má dvě oddělitelné poloviny. Jádro ořechu je semeno s dvěma tlustými laločnatými olejnatými dělohami.

Výskyt

Jeho domovem je původně jižní Evropa a Balkán. Rozšířen je také napříč centrální Asií, dále také v Severní a Jižní Americe.

Další informace

Vlašské ořechy jsou velice výživné, obsahují v průměru 70 % tuků obsahujících zejména velice zdravé nenasycené mastné kyseliny, 18 % proteinů a přibližně 3 % sacharidů. Z nezralých ořechů se vyrábí ořechová pálenka a ořechový likér. Ořešák je užitečný nejen jako zdroj cenného dřeva. Využitelné jsou i jeho listy, které se používají ve formě obkladů a koupelí při akné a ekzémech. Čaj je využíván proti katarům žaludku a střev.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top