Ovsík vyvýšený

Arrhenatherum elatius


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)

Anglicky: False oat-grass, Tall oat-grass
Francouzsky: Avoine élevée, Fromental
Německy: der Gewöhnliche Glatthafer
Období kvetení
0 0 0 0 15.26.27.18.19.0 0 0 

Znaky

Vytrvalá, asi 50 až 150 cm vysoká tráva rostoucí v řídkých trsech. Stébla jsou přímá nebo poněkud rozložená, poměrně mohutná, hladká, s 3 až 5 tlustými kolénky. Listové pochvy jsou na hřbetní straně okrouhlé, rovněž hladké nebo pouze nepatrně drsné a řídce chlupaté. Jazýčky jsou až 3 mm dlouhé. Čepele jsou stejně jako listové pochvy intenzivně zelené, úzce zašpičatělé, ploché.

Květ

Kvete od května do září. Lata je až 30 cm dlouhá, mírně převislá, za květu rozkladitá, zelená až lehce purpurová. Klásky 2květé, spodní květ je pouze samčí, horní oboupohlavný. Plevy jsou blanité a zašpičatělé, dolní je 1žilná a zřetelně kratší než horní 3žilná. Pluchy jsou až 10 mm dlouhé, na hřbetě okrouhlé, zašpičatělé, dolní plucha má dlouhou osinu.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Pluchatá obilka žluté barvy s tmavou osinou a svazečkem chloupků při bázi.

Výskyt

Roste téměř v celé Evropě od nížin až do nižších horských poloh. Rozšířil se také do dalších částí světa a dnes se s ním můžeme setkat v Severní Americe, severní Africe, Asii i Austrálii. Dosti hojný je na loukách, náspech a u cest od nížin do podhůří. Dává přednost spíše suchým, nejvýše slabě vlhkým, výživným půdám.

Další informace

Ovsík je krmná tráva poskytující vysoké výnosy kvalitní píce. Poněkud méně vhodný je k pastvě. Nesnáší sešlapávání. V zahradnictví nachází využití i jeho okrasný kultivar

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top