Pelyněk černobýl

Artemisia vulgaris


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Anglicky: Mugwort, Felon herb, Common wormwood
Francouzsky: Armoise commune, Armoise citronnelle
Německy: der Gewöhnliche Beifuss
Období kvetení
0 0 0 0 15.26.27.18.0 0 0 0 

Znaky

Je statná vytrvalá bylina dosahující výše až 150 cm. Lodyhy jsou přímé, tlusté, bohatě větvené, výrazně podélně rýhované, červenohnědé až nafialovělé. Listy mají čepel v obrysu vejčitou. Spodní listy jsou peřenoklaně dělené ve 2–4 kopinaté úkrojky. Horní listy jsou směrem nahoru stále menší, téměř čárkovité. Na líci jsou listy lysé, tmavě zelené, naspodu bíle plstnaté. Rostliny jsou slabě kořenitě aromatické.

Květ

Kvete v červenci až říjnu. Drobné úbory vyrůstají na krátkých stopkách a shlukují se do bohatě větvených lat. Květy jsou trubkovité, žluté až hnědočervené, vnitřní jsou oboupohlavné, okrajové samičí.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm

Plod

Plody jsou zploštělé nažky bez chmýru.

Výskyt

Roste v celé Evropě a ve velké části západní poloviny Asie. Vyskytuje se také v severní Africe. Zavlečen byl i do Severní Ameriky a do západní oblasti Jižní Ameriky. V České republice se hojně vyskytuje po celém území. Osidluje zemědělskou i nezemědělskou půdu – rumiště, návesní prostory, okraje cest, meze, úhory a pobřežní křoviny.

Další informace

V lidovém léčitelství se používá jako náhražka pelyňku pravého, obzvláště v chladnějších polohách, kde se již pelyněk pravý nevyskytuje. Jeho účinky nejsou tak silné. Hlavní účinnou složkou jsou silice (thujon, cineol), dále také hořčiny (artemisin), inulin a další látky. Užívá se k podpoře trávení, při zažívacích potížích, nadýmání, nechutenství, menstruačních bolestech, jako uklidňující prostředek a pro uvolnění křečí. Dále se také používá jako koření při pečení různých druhů masa.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top