Pelyněk ladní

Artemisia campestris


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Anglicky: Field sagewort, Field wormwood
Francouzsky: Armoise boréale, Armoise des champs
Německy: der Feld-beifuss
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 17.28.29.110.0 0 

Znaky

Vytrvalá rostlina, bez výraznějšího aroma. Kořenová hlava je silná, dřevnatá, rozvětvená, vytvářející přezimující krátké olistěné výběžky. Stonky jsou vystoupavé nebo přímé, 20–80 cm dlouhé, červenohnědé. Listy jsou řapíkaté, peřenosečné, šedě plstnaté, úkrojky jsou nitkovité.

Květ

Kvete v červenci až říjnu. Úbory jsou vejcovité až kulovité, krátce stopkaté, skládající latovité květenství složené z krátkých odstávajících hroznů. Květy jsou žluté nebo načervenalé, okrajové samičí, středové oboupohlavné (funkčně samčí).
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.

Plod

Plodem je nažka.

Výskyt

Areál druhu zabírá skoro celou Evropu až do středního Finska. Dále roste v severní Africe a v západní a severní Asii. V České republice roste především v teplejších oblastech. Vyhovují mu skály, stepi, písčiny, travnaté stepní stráně, písčiny, řídké borové lesy, řidčeji železniční náspy a okraje komunikací.

Další informace

Některé druhy pelyňku se pro svůj obsah hořčin používají v lidovém léčitelství při nemocech trávicí soustavy, především pelyněk pravý. Vybrané druhy se používají v okrasném zahradnictví, jiné pro zahradníky naopak představují nepříjemný plevel.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top