Poháňka hřebenitá

Cynosurus cristatus


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)

Anglicky: Crested dog's tail grass
Francouzsky: Crételle des prés
Německy: das Wiesen-Kammgras
Období kvetení
0 0 0 0 0 26.17.0 0 0 0 0 

Znaky

Vytrvalá, hustě trsnatá až krátce výběžkatá tráva. Stéblo je tenké, hladké, pevné a tuhé, nevětvené, 20–60 cm vysoké. Listy jsou v pupenech zřasené, později zkroucené. Listové pochvy jsou na hřbetní straně zaokrouhlené, lysé. Jazýčky jsou krátké, cca 1 mm dlouhé, tupé. Čepele jsou až 15 cm dlouhé, ploché až poněkud žlábkovité, na svrchní straně jemně rýhované, na spodní straně hladké.

Květ

Kvete od června do července. Jednostranně čárkovitá lata je klasovitě stažená, až 10 cm dlouhá. Vedle každého plodného klásku je ještě klásek jalový, podobný hřebínku. Plodné klásky jsou 3–5květé, jejich pluchy jsou krátce osinkaté.
Velikost pylového zrna: 19–38 µm.

Plod

Plodem je eliptická obilka žluté až žlutohnědé barvy.

Výskyt

Roste v Evropě a mírné zóně západní Asie. Rozšířila se i do dalších oblastí světa a setkat se s ní můžeme i v Severní a Jižní Americe, Austrálii a na Novém Zélandě. Dosti hojná je na loukách, pastvinách, mezích, při okrajích cest od nížin až do hor.

Další informace

Poháňka hřebenitá tvoří husté polštáře pouze v oblastech s dostatečnou vzdušnou vlhkostí a nevysychající půdou. Představuje proto hlavně v horách krmnou trávu vysoké jakosti. Na vlhčích místech se hodí do hřišťových trávníků. Jelikož jsou její stébla pevná v tahu, jsou používána při vyplétání.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top