Prvosenka jarní

Primula veris


Fotogalerie
Řád: Ericales
Čeleď: Primulaceae (prvosenkovité)

Anglicky: Cowslip, Common cowslip
Francouzsky: La Primevère officinale
Německy: die Echte Schlüsselblume
Období kvetení
0 0 13.24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Vytrvalá, 15–20 cm vysoká bylina s přízemní růžicí listů a uzlovitým oddenkem. Listy jsou řapíkaté, podvinuté, měkké, svraskalé, 5–15 cm dlouhé. Čepel je vejčitá až vejčitě podlouhlá, na okraji hrubě křivolaká a zubatá. Na rubu jsou listy šedozelené a chlupaté. Ze středu růžice vyrůstá chlupatý květní stvol, který obvykle délkou převyšuje listy.

Květ

Příjemně vonící květy se nachází v jednostranném převislém okolíku. Květy jsou 5četné a mají zelenožlutý nafoukle trubkovitý kalich a trubkovitou, nahoře zvonkovitě rozšířenou žlutou korunu s oranžovými skvrnami v ústí. Kvete od března do května.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plodem je podlouhlá, jednopouzdrá tobolka obalená trvalým kalichem.

Výskyt

Je rozšířená téměř v celé Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, na východ sahá až do západní Asie. V České republice se s ní můžeme setkat od nížin do pahorkatin ve světlých listnatých lesích, hájích a na slunečních stráních.

Další informace

Používá se v léčitelství i k výrobě léčiv. Účinnými látkami jsou saponiny, flavonoidy, vitamín C a další látky. Používá se především jako prostředek usnadňující odkašlávání, při revmatismu, migrénách, nespavosti i jako močopudný prostředek. Prvosenka jarní se řadí k ohroženým rostlinám.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top