Pýr plazivý

Elytrigia repens (Agropyron repens)


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)

Anglicky: Couch grass, Common couch
Francouzsky: Chiendent officinal, Chiendent commun
Německy: die Kriech-Quecke
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 27.28.19.0 0 0 

Znaky

Vytrvalá tráva s poléhavým, bledým oddenkem a mnohými výběžky. Vytváří skupiny nebo rozsáhlé porosty. Stébla jsou 20–150 cm vysoká, přímá, na bázi příležitostně zakřivená, hladká. Listy jsou matně zelené, často modrozeleně ojíněné. Listové pochvy jsou na hřbetní straně zaokrouhlené, hladké, lysé, u spodních listů jsou chlupaté. Jazýček je krátký a blanitý. Čepele jsou zašpičatělé, až 30 cm dlouhé a až 10 mm široké, krátce chlupaté.

Květ

Kvete od června do srpna. Květy jsou uspořádány do 10 cm dlouhého lichoklasu. Osa tohoto klasu je zprohýbána a nese 2 řady řidkých klásků. Každý klásek je tvořen 5 květy. Plevy jsou kopinaté, až 12 mm dlouhé, 3- až 7žilné, kýlnaté, vybíhající v osinkovou špičku. Pluchy jsou až 13 mm dlouhé, 5žilné, často s krátkou osinkovitou špičkou.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm

Plod

Plodem je pluchatá světlehnědá obilka

Výskyt

Původním domovem je Evropa, mírná zóna Asie a severní Afrika. Nyní je rozšířen v zemědělských oblastech po celém světě. Představuje hojný a obtížný plevel. Setkat se s ním můžeme na polích, rumištích, u cest, na úhorech, v zahradách, jak na vlhké, tak i na suché půdě od nížin až do hor. Nejvíce mu vyhovují půdy s vysokou zásobou živin, hlavně dusíku.

Další informace

Kromě toho, že je nepříjemným plevem, nachází pýr plazivý využití v léčitelství. Předmětem sběru jsou oddenky. Mezi důležité obsahové látky patří inositol, minerální látky, sacharidy, sliz, silice s obsahem agropyrenu, inulin, enzymy a další látky. Je velmi účinným močopudným a odvodňovacím prostředkem. Používá se k detoxikaci organismu, při močových potížích a kožních chorobách. Působí jako antirevmatikum a příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu a mírnější formy cukrovky. Nepatrně aromaticky páchne a chuť má nápadně nasládlou. V dobách nouze se používal jako náhražka při výrobě piva.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top