Šeřík obecný

Syringa vulgaris


málo významný alergen

Fotogalerie
Řád: Lamiales
Čeleď: Lamiales

Anglicky: Common Lilac
Francouzsky: le Lilas commun
Německy: der Gemeine Flieder, der Gewöhnliche Flieder
Období kvetení
0 0 0 24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Šeřík obecný je keř vysoký 5–7 m. Může se vyskytovat i jako nízký strom. Borka je zpočátku tmavě zelená, později šedohnědá. Listy jsou vstřícné, na povrchu lysé, tvarem vejčité až srdčité, na konci lehce protáhlé do špičky. Rub listu je barvou o něco světlejší než sytě zelený líc.

Květ

Oboupohlavné, vonné, 4četné květy se nacházejí v hustých až 20 cm dlouhých latách. U šeříku se laty vyvíjejí z horních bočních pupenů na koncích větévek z předešlé sezóny. Květy mohou být různé barvy od bílé až po červenofialovou dle odrůdy. Šeřík obecný rozkvétá od dubna do května. Jako jeden z posledních kvete šeřík amurský.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plodem je 10 mm dlouhá, hnědá, lesklá tobolka.

Výskyt

Původní oblastí je jihovýchodní Evropa, kde se vyskytuje od Řecka a Hercegoviny až po západní Ukrajinu a Černé moře. Odtud se druhotně rozšířil do dalších částí Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Izolovaně ho lze nalézt také v Malé Asii. Šeřík byl hojně šlechtěn a vysazován jak okrasná dřevina. Často zplaňuje, obzvláště v teplejších oblastech. U nás se s ním můžeme setkat na slunných kamenitých stráních, v houštinách a na okraji lesů.

Další informace

Šeřík je pro svou vůni a množství kultivarů velmi oblíbenou okrasnou rostlinou pro výsadbu do parků a zahrad. V nábytkářském průmyslu nachází využití také dřevo šeříku, které je tvrdé a pružné. V lidovém léčitelství se dříve užíval čaj ze sušených listů a květů jako podpůrný prostředek pro zažívací systém a pro snížení horečky. Čaj je však, vzhledem k obsahu některých účinných látek v rostlině (syringin), slabě jedovatý a jeho užívání nelze doporučit. Proti revmatismu se používá olej připravený ze sušených květů. Šeříkový olej nachází využití také při výrobě voňavek.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top