Sléz lesní

Malva sylvestris


Fotogalerie
Řád: Malvales
Čeleď: Malvaceae (slézovité)

Anglicky: Tall mallow, Common mallow
Francouzsky: la Grande mauve
Německy: die Wilde Malve
Období kvetení
0 0 0 0 0 26.27.18.19.110.0 0 

Znaky

Dvouletá až vytrvalá, 30 až 180 cm vysoká bylina. Z dužnatého kořene vyrůstá první rok přízemní růžice listů, v druhém roce přímá nebo vystoupavá lodyha, odspodu bohatě větvená, roztroušeně chlupatá, někdy dole dřevnatějící. Listy jsou okrouhle ledvinité, dlouze řapíkaté, téměř do poloviny 3 až 7klanné, zubaté.

Květ

Kvete od června do října. V úžlabí listů vyrůstají stopkaté květy po 2 až 6. Koruna je čtyřikrát delší než kalich a je složena z dole srostlých, hluboce vykrojených, fialově růžových plátku s tmavými žilkami.
Velikost pylového zrna: 150 µm.

Plod

Koláčkovitě zploštělé, hnědé plody se za zralosti rozpadají na jednosemenné části.

Výskyt

Původním domovem je východní Středomoří. V současnosti roste téměř v celé Evropě vyjma nejsevernějších oblastí. Byl zavlečen i na ostatní kontinenty. V České republice se vyskytuje podél cest, na rumištích, pastvinách, návsích a u plotů od nížin až po pahorkatiny.

Další informace

Sléz je oblíbenou rostlinou pro své léčivé účinky. Předmětem sběru jsou listy a květy, které obsahují sliz, třísloviny, antokyanová barviva a další látky. Sléz se používá především při potížích, při kterých je nutné zajistit ochranu sliznic nebo pokožky. Vnitřně ho lze užívat při vředových chorobách žaludku a střev, při zánětech v dutině ústní, při kašli, zánětu průdušek a hrtanu, při chrapotu a zahlenění. Používá se také na výplachy očí, na rány, suchou pokožku, vředy a otoky. Květy se dříve užívaly k barvení potravin.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top