Slunečnice roční

Helianthus annuus


Fotogalerie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Anglicky: Common sunflower
Francouzsky: le Tournesol
Německy: die Sonnenblume
Období kvetení
0 0 0 0 0 26.27.18.19.0 0 0 

Znaky

Slunečnice je jednoletá, statná rostlina dosahující výšky 1–4 m. Lodyha bývá obvykle nevětvená. Listy jsou řapíkaté, 15–35 cm dlouhé, s široce vejčitou, nepravidelně pilovitou čepelí. Lodyha i listy jsou drsně chlupaté.

Květ

Kvete od června do září. Květní úbory dosahují průměru mezi 10 až 40 cm. Jazykovité květy tvořící paprsek jsou žluté a jalové. Trubkovité oboupohlavné květy v terči jsou před rozkvětem černohnědé, po rozkvětu nahnědle žluté.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plody jsou zploštělé černé nažky bez chmýru.

Výskyt

Původem ze Severní Ameriky. Pěstována po celém světě. Zplaněla v Severní a Jižní Americe, Evropě, střední a jižní Asii, v jižní Africe a Austrálii. Vyhovují ji bazické, živinami, zejména dusíkem bohaté, čerstvé půdy a stanoviště, kde je dostatek opylovačů. Zplaňuje kolem cest a zahrad.

Další informace

Je pěstována hlavně pro svá olejnatá semena, která obsahují kolem 45 % oleje, bílkoviny, glyceridy, steroly, fosfolipidy, karotenoidy, organické kyseliny a další látky. Olej obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin. Má protisklerotické účinky a je vhodný pro přípravu mastí a výtažků. V léčitelství se používá i květ slunečnice, který snižuje horečku, zlepšuje trávení, snižuje pocení a zevně léčí kožní záněty. Existují i okrasné kultivary.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top