Smrk ztepilý

Picea abies


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Pinales
Čeleď: Pinaceae (borovicovité)

Anglicky: European spruce, Norway spruce
Francouzsky: Épicéa commun, Faux sapin
Německy: die Gemeine Fichte
Období kvetení
0 0 0 14.15.16.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Smrk ztepilý je stálezelený jehličnatý strom s šupinovitou borkou a s větvemi vyrůstajícími v přeslenech. Vyniká velkou morfologickou proměnlivostí, jako každá dřevina s velkým areálem rozšíření. Pupeny jsou úzce kuželovité, nepryskyřičnaté, s přitisklými šupinami. Jehlice vyrůstají ve šroubovici, jsou 1–2 cm dlouhé, tuhé, tmavozelené, na průřezu čtyřhranné, na spodní i svrchní straně s jemným proužkem.

Květ

Kvete od dubna do června. Samčí a samičí květy se rodí v oddělených chomáčcích na téže rostlině. Samčí květní šištice jsou stopkaté, červené, při otevření žlutavé, samičí jsou přisedlé, červené.
Velikost pylového zrna: 108–120 µm.

Plod

Válcovitá, hnědá, visící šiška, až 15 cm dlouhá.

Výskyt

Jeho domovem je severní a střední Evropa, v horských polohách tvoří charakteristické rozlehlé klimaxové porosty. V Laponsku a na severu Ruska dosahuje až k severní lesní hranici, v Alpách roste ve výškách do 2 000 m n. m. a tvoří horní hranici lesa. Vyskytuje se v Severní Americe, v Austrálii se pěstuje jako okrasný strom. Od 19. stol. je vysazován do kulturních lesů jako hlavní dřevina. Roste na kyselých půdách, středně až silně vlhkých.

Další informace

Je nejcennější surovinou v papírenském průmyslu. Pryskyřice poskytuje smůlu bednářskou, kalafunu a terpentýn. Mladé výhonky lze použít k výrobě čaje, který má díky většímu množství pryskyřice příznivé účinky na průdušky.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top