Srha laločnatá (říznačka)

Dactylis glomerata


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)

Anglicky: Cock's-foot grass, Orchard grass
Francouzsky: Dactyle pelotonné, Dactyle aggloméré
Německy: das Gewöhnliche Knäuelgras
Období kvetení
0 0 0 0 15.26.27.18.0 0 0 0 

Znaky

Vytrvalá, šedozelená, 30–120 cm vysoká tráva rostoucí v hustých trsech. Obnovovací výhonky zůstávají přes zimu zelené, chráněné pochvami loňských listů. Listy jsou 4–10 mm široké a až 45 cm dlouhé, drsné, téměř ploché. Listové plochy jsou na břišní a hřbetní straně kýlnaté, ostře dvouřízně zploštělé, jazýček zoubkovaný, většinou rozdřípený.

Květ

Kvete od května do srpna. Květenstvím vytváří často přímé jednostranné, laločnaté, trojúhelníkovité laty s hustě nahloučenými, klubkovitými 3- až 5květnými klásky šedozelené až načervenalé barvy. Plevy jsou úzce vejčité, zašpičatělé, s krátkou osinou, pluchy jsou kýlnaté, kratičce osinaté.
Velikost pylového zrna: 34–40 µm

Plod

Obilka je trojhranná, zahnutá, žlutavá, na vrcholu obyčejně tmavší, až nafialovělá, zašpičatělá.

Výskyt

Roste na severu Afriky, v celé Evropě a v téměř celé Asii. Pro dobytek se pěstuje v Austrálii a Jižní Americe. V České republice roste na celém území od nížin do hor. Hojná na loukách i v listnatých lesích od nížin až do hor. Dobře roste na půdách bohatých na dusík.

Další informace

Srha laločnatá je významná tráva pro produkci píce. Poskytuje dobrou potravu pro dobytek, ale pouze při poměrně častém kosení, později je pro svou tuhost a nepoddajnost dobytkem opomíjena. Místy je pěstována pro okrasu – forma s bíle nebo žlutě pruhovanými listy.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top