Štědřenec odvislý

Laburnum anagyroides


Fotogalerie
Řád: Fabales
Čeleď: Fabaceae (bobovité)

Anglicky: Common laburnum, Golden chain
Francouzsky: le Cytise faux ébénier
Německy: der Gemeine Goldregen
Období kvetení
0 0 0 0 25.26.0 0 0 0 0 0 

Znaky

Štědřenec odvislý je až 8 m vysoký keř až stromek. Má převislé, světle šedozelené mladé větve, na kterých vyrůstají trojčetné, vejčité, dlouze řapíkaté, celokrajné, na rubu stříbřitě chlupaté listy. Starší větve jsou tmavší, spíše zelenohnědé.

Květ

Oboupohlavné, motýlovité květy se rozvíjejí od dubna do května v 10–25 cm dlouhých, 10 až 30květných převislých hroznech. Kalich je chlupatý, zelený. Korunní lístky jsou zlatožluté. Největší z nich (tzv. pavéza) má hnědou skvrnu.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.

Plod

Plody jsou asi 5 cm velké, zprvu hedvábně chlupaté lusky, později hnědnoucí až černající. Visí v chomáčích a mají černá semena. Lusky někdy zůstávají na keřích dlouho do zimy.

Výskyt

Pochází z jižní Evropy. Je rozšířen od Francie až po Balkánský poloostrov. Zavlečen byl také do Severní Ameriky. U nás není původní. Často zplaňuje. Setkat se s ním můžeme ve světlých křovinatých lesích, na kamenitých svazích a skalách od nížin až po horské pásmo.

Další informace

Pro krásný vzhled kvetoucích keřů je vysazován jako okrasný keř do parků a zahrad. Celá rostlina (obzvláště semena) je však jedovatá a nedoporučuje se ji vysazovat do blízkosti dětských hřišť. Hlavní účinnou látkou je alkaloid cytisin. Požití již malého množství rostliny má za následek slinění, zvracení, křeče a halucinace. Pro děti může smrtelné riziko představovat již pět květů nebo dvě semena. Za první světové války se listy zkoušely používat jako náhražka tabáku.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top