Švestka domácí

Prunus domestica


(Slivoň obecná), pyl je nevýznamným alergenem, (ovoce je důležitým alergenem)

Fotogalerie
Řád: Rosales
Čeleď: Rosaceae (růžovité)

Anglicky: Rosaceae (růžovité)
Francouzsky: Prunier
Německy: die Pflaume, die Kultur-Pflaume
Období kvetení
0 0 0 24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Švestka domácí je opadavý keř nebo strom dorůstající výšky až 10 m. Kmen je štíhlý s tmavě hnědošedou borkou, zpočátku hladkou, později podélně rozpraskanou. Koruna má nepravidelný tvar. Letorosty a mladší větévky jsou hnědě červenavé. Listy jsou střídavé nebo nahloučené, řapíkaté, eliptické až obvejčité, jemně vroubkované nebo pilovité, až 7 cm dlouhé. Svrchní strana je lysá či slabě chlupatá, spodní strana je sametově chlupatá až olysalá.

Květ

Krátce stopkaté květy vyrůstají po 1–3. Objevují se krátce před rašením listů nebo zároveň s nimi v dubnu a květnu. Květy jsou bílé, 2,5 cm široké, 5četné.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plody jsou jedlé kulovité až vejčité, dužnaté, kyselé až sladké, 2–7,5 cm dlouhé peckovice s hladkou slupkou žluté až červenofialové barvy. Celá řada kultivarů a forem se liší dobou zrání, velikostí, tvarem, barvou a chutí.

Výskyt

Přesný původ švestky není zcela objasněn. Pravděpodobně se jedná o výsledek četných křížení. Na to, které druhy křížení předcházely, se názory liší. Domovinou je nejspíše oblast Kavkazu. Do vnitřní Evropy pronikly s římskými legiemi. Dnes je pěstována nebo zplaňuje v mírném až subtropickém pásmu po celém světě. Se zplanělou formou se můžeme setkat při polních cestách, na stráních, v remízkách a příkopech po celém území České republiky, častěji v teplejších oblastech.

Další informace

Plody jsou oblíbeným čerstvým ovocem, ale používají se i v kuchyni. Vaří se z nich marmeláda a oblibu získaly i v destilované podobě. Obsahují řadu důležitých látek: cukr, vitamíny (vitamín C, provitamín A a B), minerální látky (např. hořčík, železo), organické kyseliny s převahou kyseliny jablečné, třísloviny a další. Obsahují málo sodíku a proto jsou velmi prospěšné při chorobách krevního oběhu, jater, ledvin, při dně a revmatismu. Švestky jsou také hodnotným přírodním projímadlem.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top