Třtina křovistní

Calamagrostis epigejos


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Poales
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)

Anglicky: Wood small-reed
Francouzsky: Calamagrostis commun, Roseau des bois
Německy: das Land-Reitgras
Období kvetení
0 0 0 0 0 26.27.18.0 0 0 0 

Znaky

Statná, 60–150 cm vysoká tráva s podzemními plazivými, velmi dlouhými výběžky. Vytváří rozlehlé, souvislé porosty. Stébla jsou mohutná, přímá, s 2–4 kolénky. Listy jsou střídavé. Spodní listové pochvy jsou chlupaté. Čepele jsou ploché nebo slabě svinuté, na svrchní straně značně drsné, až 70 cm dlouhé. Jazýčky jsou mohutné, až 9 mm dlouhé. Listy i celá rostlina mají šedozelenou barvu.

Květ

Kvete od června do srpna. Květenstvím je štíhlá, bohatá, hustá, stříbřitě šedá, 15–30 cm dlouhá lata s četnými květy. Klásky jsou krátce stopkaté, klubkatě nahloučené. Plevy jsou stejně velké, přibližně 5 mm dlouhé, osinovitě zašpičatělé. Pluchy jsou kratší než plevy, trojžilné, na bázi hedvábitě chlupaté. Osina vyrůstá ze zářezu pluchy s dvěma zoubky.

Plod

Plodem je obilka šedohnědé barvy.

Výskyt

Je rozšířena téměř v celé Evropě a západní, střední a východní Asii. Zavlečena byla také do Severní Ameriky a jižní Afriky. V České republice roste po celém území od nížin až do hor. Často se vyskytuje v suchých lesích, křovinách, na březích vod, mýtinách a písčinách.

Další informace

Nemá pícninářský význam. Jde o velmi expanzivní druh. Rostlina je schopna potlačit růst sazenic mladých stromků a potlačit tak přirozené zmlazování v lesích. Okrasné kultivary nacházejí využití v zahradnictví.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top