Vrba bílá

Salix alba


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Malpighiales
Čeleď: Salicaceae (vrbovité)

Anglicky: White willow
Francouzsky: le Saule blanc
Německy: die Silber-Weide
Období kvetení
0 0 0 24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Vrba bílá je strom vysoký až 25 m s rovným kmenem o průměru až 1 m. Kůra je v mládí hladká, šedohnědá, později podélně rozpraskaná. Listy jsou kopinaté, až 10 cm dlouhé, chlupaté (obzvláště ze spodní strany), po obvodu jemně pilovité, na obou koncích zúžené, na špičce štíhlejší. V mládí jsou stříbřitě pýřité, později na líci tmavě zelené, lesklé, na rubu šedozelené.

Květ

Květy jsou malé, nažloutlé, bez korunních lístků, nahromaděné ve štíhlých, válcovitých, téměř vzpřímených jehnědách dlouhých 4–5 cm. Objevují se na oddělených rostlinách až po vyrašení mladých listů v dubnu a květnu.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.

Plod

Plodem je malá, zelená, 5 mm dlouhá tobolka, která dozrává v květnu. Uvolňují se z ní bílá ochmýřená semena.

Výskyt

Místem původu je Evropa a Asie. Na východě zasahuje až po západní Sibiř a do Střední Asie. Rozšiřila se také do Severní Ameriky, severozápadní Afriky i Austálie. Je náročná na světlo. Je význačným druhem na vlhkých a mokrých lokalitách, tedy na březích řek a loukách u vody. U nás se přirozeně vyskytuje v oblasti větších řek (Polabí, Poohří, na dolních tocích Svratky, Dyje a Moravy).

Křížové reakce

V lidovém léčitelství se používá vrbová kůra již odpradávna. Roku 1838 byla z kůry tohoto stromu izolována látka podobná kyselině acetylsalicylové, která je účinnou látkou v aspirinu. Odvar z vrbové kůry mírní bolesti hlavy, ulevuje při artritických bolestech kloubů, snižuje horečku a má uklidňující účinky, čímž pomáhá neurastenikům překonat potíže s nespavostí. Dřevo je měkké a lehké a užívá se pro výrobu dýh a celulózy. Z vrbového proutí se pletou košíky. Vrby se vysazují jako okrasné stromy v parcích a zahradách. Je také významnou včelařskou dřevinou.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top