Javor jasanolistý

Acer negundo


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Sapindales
Čeleď: Sapindaceae (mýdelníkovité)

Anglicky: Box elder, Ash-leaved maple
Francouzsky: L'Érable negundo
Německy: der Eschen-Ahorn
Období kvetení
0 0 0 24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Tento až 20 m vysoký, opadavý strom vytváří většinou poněkud neupravenou, světle zeleně zbarvenou a rozkladitou korunu. Letorosty mají svrchní pokožku zpočátku poněkud namodralou, později zelenou a nakonec hnědou. Listy tohoto javoru se nepodobají listům většiny javorů. Jsou sice vstřícné, ale lichozpeřené, 3- až 7četné, s řapíkatými, vejčitými, špičatými lístky o velikosti 5–13 cm, s nestejně zubatým okrajem.

Květ

Kvete v dubnu až květnu. Jednopohlavná květenství bez korunních lístků se vytvářejí na rozdílných jedincích. Samčí květy s původně načervenalými, později žlutými prašníky jsou uspořádané v převislých svazečcích, samičí v hroznovité podobě. Objevují se současně s rašením listů.
Velikost pylového zrna: 27–36 µm.

Plod

Dvojnažky mají podlouhlá semena s krátkými, srpovitě zahnutými křidélky. Svírají spolu ostrý úhel. Jsou světle hnědavé barvy.

Výskyt

Původní areál javoru jasanolistého zahrnuje Severní a Střední Ameriku od Kanady po Floridu, Mexiko a Guatemalu. Největší porosty jsou v údolí řeky Mississippi. Dále se vyskytuje v Číně, Japonsku a Austrálii. U nás se objevuje od roku 1835. Běžně je vysazován v parcích, zahradách a stromořadích.

Další informace

V Severní Americe je pro svou šťávu hojně pěstován javor cukrový. Také z navrtaného kmene javoru jasanolistého vytéká šťáva, ze které se vyrábí javorový sirup obsahující mnoho hodnotných minerálních látek. Koncem 18. stol. stouply ve střední Evropě ceny cukru z cukrové třtiny a hledaly se domácí zdroje cukru ze šťávy javorů. Stromy však rostly příliš dlouho, než byly schopné poskytovat šťávu a pozornost se tak obrátila k cukrové řepě.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top