Javor klen

Acer pseudoplatanus


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Sapindales
Čeleď: Sapindaceae (mýdelníkovité)

Anglicky: Sycamore maple
Francouzsky: L’érable sycomore
Německy: der Berg-Ahorn
Období kvetení
0 0 0 24.25.0 0 0 0 0 0 0 

Znaky

Většinou statný listnatý strom, vysoký až 30 m, s vysokou klenutou, válcovitou korunou. Kůra je zpočátku hladká a šedá. Borka starších kmenů je výrazná a odlupuje se ve větších šupinách. Vstřícné opadavé listy jsou až 15 cm dlouhé, dlouze řapíkaté, dělené do 5 laloků s nepravidelně pilovitými okraji. Mladé výhonky a řapíky po poranění roní mléčně bílou tekutinu.

Květ

Kvete v dubnu až květnu současně s rašením listů. Žlutozelené květy jsou malé, nevýrazné, uspořádané v dlouhých převislých hroznech.
Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Plod

Plodem jsou křídlaté dvounažky. Křídla jsou téměř vodorovně odstátá, až 5 cm dlouhá.

Výskyt

Vyskytuje se téměř v celé Evropě, která je i jeho původním místem výskytu. Zavlečen byl do Severní Ameriky, Argentiny, Austrálie i na Nový Zéland. V České republice se s ním můžeme setkat po celém území, především ve středních a vyšších polohách. Rozšířen ve svěžích až mírně vlhkých, roklinatých a lužních lesích. Hojně je vysazován v parcích.

Další informace

Javor klen patří mezi hlavní evropské javory. Je to ekologicky přizpůsobivý druh, pěstovaný i mimo les a areál svého přirozeného rozšíření již po staletí. Má velmi cenné dřevo, využitelné a vyhledávané zejména v nábytkářství, řezbářství i soustružnictví. Javory patří také k cukrodárným rostlinám. V Severní Americe je pro svou šťávu hojně pěstován javor cukrový, z jehož navrtaného kmene vytéká šťáva, ze které se vyrábí známý javorový sirup.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top