Laskavec palmerův

Amaranthus palmeri


Fotogalerie
Řád: Caryophyllales
Čeleď: Amaranthaceae (laskavcovité)

Anglicky: Carelessweed, Palmer's amaranth
Francouzsky: Amarante de Palmer
Německy: der Palmer-Fuchsschwanz
Období kvetení
0 0 0 0 0 16.27.18.19.0 0 0 

Znaky

Je jednoletá dvoudomá rostlina dosahující výše až 2 m. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená. Listy mají kosníkově vejčitý až kopinatý tvar.

Květ

Kvete od června do října. Jednopohlavné květy vyrůstají na oddělených rostlinách. Květenství, o velikosti 20–30 cm, se skládá ze štíhlých zelených lichoklasů. Délka listenců dosahuje 4 mm a je dvakrát větší než u okvětních lístků.
Velikost pylového zrna: 28–29 µm

Plod

Plodem je téměř kulovitá, poněkud svraskalá tobolka, otvírající se obřízně víčkem.

Výskyt

Původním areálem je jih Severní Ameriky. Do Evropy a dalších oblastí byl zavlečen. V České republice jej najdeme na železničních nádražích, v okolí překladišť a zemědělských objektů, na rumištích, skládkách, kompostech a náspech.

Další informace

Kdysi byl potravou pro Indiány po celé Severní Americe. Listy, stonky a semena jsou velmi výživné. Laskavec má však tendenci absorbovat přebytečný dusík v půdě. Pokud roste na příliš hnojených půdách, pak není jeho konzumace vhodná pro lidi ani hospodářská zvířata. Listy laskavce obsahují také kyselinu šťavelovou, která může při nadměrné konzumaci představovat riziko pro lidi s onemocněním ledvin. Přestože není v současné době běžně konzumován, v Mexiku se stále používá k výrobě cukroví, které je připraveno ze semen pečených s medem. V USA představuje hrozbu pro farmáře jako plevel. Dokáže odolávat běžným pesticidům.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top