Ambrosie lysoklasá

Ambrosia psilostachya


(Ambrosie vytrvalá); významný alergen

Fotogalerie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Anglicky: Perennial ragweed, Western ragweed
Francouzsky: Ambroisie à épis lisses
Německy: die Ausdauernde Ambrosie
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 0 28.29.110.0 0 

Znaky

Jednoletá šedozelená rostlina, která dosahuje výše 30–150 cm. Stonek je přímý, větvený, listy jsou řapíkaté, hustě štětinovitě přitiskle chlupaté, kořeny vřetenovité až kůlovité.

Květ

Kvete v srpnu až říjnu. Jednopohlavné, převážně zelené květy se vyskytují na témže jedinci a jsou výrazně adaptované k opylení větrem. Samčí úbory se nacházejí v horní bezlistenné části hroznů. Koruna samčích květů má slámově žlutou korunu. Zákrov samčích úborů je celý nápadně chlupatý. Samičí úbory jsou jednokvěté, jednotlivé nebo v malých klubíčkách v úžlabí listenů v dolní části hroznů. Zákrov samičích úborů má za plodu 4–6 krátkých tupých výrůstků.
Velikost pylového zrna: 23 µm

Plod

Nažky rozmanitého tvaru, obvykle zploštělé, chlupaté.

Výskyt

Původní v Severní, Střední a Jižní Americe. V Evropě, kam byla zavlečena, se rozšířila do řady států (např. Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Slovinsko, Polsko, Ukrajina). Rozšířila se ale také do Ruska a západní Indie. Druh zplaňuje na ruderalizovaných březích řek a na železničních náspech, na suchých, většinou písčitých půdách. V České republice ji lze očekávat především v blízkosti Labe.

Další informace

Nadprodukce pylu z větších porostů rostliny vyvolává pylové alergie a přímý kontakt s rostlinou může u citlivých lidí způsobit kožní zánět.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top