Ambrosie peřenolistá

Ambrosia artemisiifolia


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Anglicky: Common ragweed, Short ragweed, Dwarf ragweed
Francouzsky: Ambroisie à feuilles d'armoise
Německy: das Beifußblättrige Traubenkraut, die Beifuß-Ambrosie
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 0 28.29.110.0 0 

Znaky

Jednodomá, jednoletá, šedozelená bylina s bohatě rozvětveným kůlovým kořenem. Lodyha přímá, větvená, 20–100 cm dlouhá, oblá až tupě 4hranná, rýhovaná, řídce až hustě šikmo odstále chlupatá. Listy dolní vstřícné, horní střídavé, všechny listy řapíkaté. Čepel dolních a středních listů je v obrysu vejčitá až široce vejčitá, až 25 cm dlouhá.

Květ

Kvete v srpnu až říjnu. Samčí květy s korunou úzce zvonkovitou. Zákrov samčích úborů je lysý nebo jen v dolní části chlupatý. Samičí úbory jsou jednokvěté, jednotlivé nebo v počtu 2–3 v klubíčkách v úžlabí listenů.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.

Plod

Plodem je nažka obvejčitého tvaru trvale obalená listeny zákrovu. Na vrcholu se nachází krátký zobánek, pod ním ostnité výrůstky.

Výskyt

Jedná se o invazivní druh. Původní je v Severní Americe, odkud se rozšířila téměř do celého světa. Setkat se s ní můžeme v Jižní Americe, Evropě, Africe, Asii i Austrálii. V České republice je pozorována v Polabí, na Ostravsku a v okolí Brna. Daří se jí na železničních nádražích a v okolí překladišť a zemědělských objektů.

Další informace

Patří mezi významné pylové alergeny. Velkým nebezpečím kvůli masovému výskytu je zvláště na východě USA. Olej ze semen má využití v lékařství.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top