Pelyněk pravý

Artemisia absinthium


významný alergen

Fotogalerie
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Anglicky: Absinthe wormwood, Absinthium
Francouzsky: L'absinthe
Německy: der Wermut, das Wermutkraut
Období kvetení
0 0 0 0 0 0 17.28.29.110.0 0 

Znaky

Statná, aromatická bylina nebo polokeř s krátkou větvenou kořenovou hlavou. Lodyhy jsou četné, přímé nebo na bázi vystoupavé, 50–150 cm dlouhé, krátce přitiskle šedě hedvábitě chlupaté. Listy jsou řapíkaté, v obrysu vejčité, dvakrát až třikrát peřenodělené s úkrojky tupě kopinatými, na obou stranách hustě šedě přitiskle hedvábitě chlupaté, matné. Jen horní listy nejsou dělené a mají kopinatý tvar.

Květ

Kvete v červenci až říjnu. Květy tvoří drobné, kulaté, krátce stopkaté úbory (3–4 mm v průměru) uspořádané v bohaté latovité listenaté květenství. Květy jsou trubkovité, žluté, vnější vytvářejí paprsek a jsou samičí, vnitřní jsou oboupohlavné.
Velikost pylového zrna: 10–25 µm.

Plod

Plody jsou vejčité, hnědé nažky bez chmýru o velikosti 1,5 mm.

Výskyt

Pochází zřejmě ze Středomoří a Blízkého východu. V současnosti je rozšířen téměř po celé Evropě, v severní Africe, v pásu od Turecka přes Střední Asii až po západní Himálaj a jižní Sibiř. Roste také v Severní a Jižní Americe a na Novém Zélandu. V České republice se s ním můžeme setkat od nížin do podhůří na kamenitých stráních, rumištích, u cest, na hlinitých nebo štěrkovitých, vysýchavých půdách.

Další informace

Celá rostlina má aromatickou vůni a hořkou chuť. Hojně se využívá v lidovém léčitelství. Působí protikřečově, dezinfekčně, protiprůjmově a podporuje vylučování žluči. Účinnými látkami jsou silice (toxický tujon, tujol, felandren, kandiden), hořčiny (absinthin, anabsinthin), třísloviny a další látky. Není vhodná pro dlouhodobé používání a opatrnosti je nutné dávat při jejím dávkování vzhledem k obsahu některých jedovatých látek. Předávkování může způsobit křeče a znecitlivění. Často diskutovanými následky jsou i možné vážné poruchy nervové soustavy při jeho dlouhodobém užívání. V rozumném dávkování je však velmi cennou bylinou. Hojně je využíván také k výrobě likérů, například absintu. Jeho výroba byla pro již zmíněné negativní účinky po určitou dobu zakázána. Dnes je však opět povolena s podmínkou dodržení určitého limitu tujonu.

Seznam všech rostlin

Informace pro alergiky

Go to Top